Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

На каква дълбочина се засаждат картофите?

14 март 2024, 13:52 часа

Когато засаждате картофи, трябва да обърнете внимание на дълбочната, на която грудките ще бъдат поставени в почвата. Това се влияе от много фактори, но сред ключовите са видът на почвата и големината на посевния материал. Ако посевният материал е малък по размер, той може да се засяди на малка дълбочина.

Ако семената грудките са засадени твърде дълбоко, те могат да станат зелени и да имат горчив вкус. Картофите, засадени твърде дълбоко, могат да изгният, преди да имат време да пораснат.

Дълбочина на засаждане на картофи

Тя е 3 вида и в повечето случаи се определя според вида на почвата:

  • Плитка 5-6 см, подходящ за глинеста почва.
  • Средна до 10-12 сантиметра, предназначена за засаждане в торфени почви.
  • Дълбочина от 12 см или повече.

Засаждане на картофи през март - ето какво трябва да знае всеки градинар

Ако клубените са с малък диаметър, при сеитба е достатъчно да се засадят на 5-6 сантиметра дълбочина, но при този вариант трябва да се има предвид, че картофите трябва да бъдат напълно покрити с пръст. Този тип засаждане се счита за най-плиткото. При засаждане на 10-15 см трябва да се има предвид, че картофите ще се "отворят" по-добре и ще дадат повече добив дори в много суха почва или пясъчна глинеста почва, но ще бъде по-трудно да се съберат поради голямата дълбочина под нивото на почвата.

В Холандия картофите се засаждат по такъв начин, че горната част на грудката да се вижда извън дупката. Така билото се оформя по-бързо отгоре и прибирането на реколтата става много по-бързо.

Друга технология включва засаждане на картофи без заравяне. Използвайки този метод на сеитба, клубените не се заравят, а се разпределят равномерно върху подготвената почва, след което отгоре се полага мулч с височина 10-12 см. Мулчът се състои от торф, сухи листа и други растения, а понякога и дървени стърготини, пясък , добавят се слама и тор.

Този метод насища картофите с необходимите микроелементи за успешен растеж и реколта. Мулчирането се използва най-често в тежка глинеста почва. Използвайки този метод, трябва редовно да добавяте хумус, след като картофите достигнат 25-30 см, за да избегнете позеленяване.

Мулчът задържа добре влагата и позволява на кореновата система да се развие напълно, благодарение на което картофите произвеждат повече култури, които остават на повърхността; съответно ще бъде много по-лесно да се събират картофи и да се засаждат отново.

При засаждане трябва да използвате схема, съобразена с метеорологичните условия. Ако лятото обещава да бъде горещо, дълбочната на засаждането на картофи трябва да се увеличи с 2 см, за да се избегне изсъхването на клубените, и обратно, ако времето е дъждовно, картофите трябва да се засаждат, като се намали дълбочината с 1-2 см. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес